Hotaru; Haruki Murakami

19 listopada 2008

Szum wiatru słychać było wyraźniej niż zwykle. Wiatr nie był silny, lecz owiewając mnie, o dziwo zostawiał po sobie wyraźne smugi. Powoli, nieśpiesznie noc spowijała ziemię. Choć światła miasta bardzo nie chciały się poddać, noc niewątpliwie odbierała im, co było jej należne.
   Zdjąłem pokrywkę, wyciągnąłem robaczka świętojańskiego i położyłem na trzycentymetrowym obramowaniu zbiornika. Zdawało się, że nie wie, co się z nim stało. Niepewnie okrążył śrubę, potykając się o odstające strupy farby. Chwilę szedł w prawo, a kiedy zobaczył, że droga się kończy, ruszył z powrotem w lewo. Następnie powoli wdrapał się na główkę śruby i przycupnąwszy na niej, znieruchomiał. Nawet nie drgnął, jakby już nie żył.
   Przyglądałem mu się, oparty o barierkę. Długo trwaliśmy w bezruchu. Tylko czas płynął wokół nas jak rzeka. W ciemności szumiały niezliczone liście brzostownic.
   Czekałem w nieskończoność.

   Robaczek odleciał znacznie później. Jakby nagle sobie o czymś przypomniał, rozpostarł skrzydełka, a w następnej chwili przeleciał nad barierką i uniósł się w bladej ciemności. Zatoczył łuk obok zbiornika. Zdawało się, że chce odrobić stracony czas. Zatrzymał się tam na chwilę, jakby chciał się upewnić, że linie światła zlały się z wiatrem, lecz wkrótce odleciał, kierując się na wschód.
   Po jego zniknięciu na długo pozostały we mnie jasne smugi jego światełka. W gęstej ciemności zamkniętych powiek to drobne światełko błąkało się w nieskończoność, jak zagubiona dusza.
   Kilka razy wyciągałem w tej ciemności ręce. Ale moje palce niczego nie dosięgały. To małe światełko zawsze było odrobinę za daleko.

7 Odpowiedzi na “Hotaru; Haruki Murakami”

 1. 1 Dodo Pisze :

  T_T

 2. 2 gutpak Pisze :

  Oh. To ja sie pochwale, ze wczoraj kupilem jego ksiazke, tylko, ze nie tą. Dobry towar!
  Czesc Cu o

 3. 3 Tsushia Pisze :

  „Hotaru” to nie ksiazka ;d Ale ok~ Rozdzialik ;3

 4. 4 guptok Pisze :

  Zauwazylem to, gdy trafilem na ten fragment czytajac :s

  Jakas ona taka smutna jest, ta ksiazka.

 5. 5 Dodo Pisze :

  Nie bardziej ode mnie jest smutna, bo Tsu nic nie pisze ;_; A jak juz pisze to jakies podrozdzialiki przepisuje ;c

 6. 6 Tsushia Pisze :

  Ej no.. Ja tu ciezko studiuje D:

 7. 7 Dodo Pisze :

  klamiesz ;C! Pisz o mokonie, co ssal d;

Napisz odpowiedź


 • RSS