Prawda.

8 lutego 2010

Sesjo sesjo, powiedz mi czym jest prawda, oh czym?
    "W Metafizyce można znaleźć kilka sformułowań dookreślających to pojęcie. ”Prawda albo fałsz z punktu widzenia rzeczy zależy od ich połączenia lub rozdzielenia. Kto więc myśli o rozdzielonym, że jest rozdzielone, a o połączonym, że jest połączone, mówi prawdę, natomiast głosi się fałsz, gdy myśli się przeciwnie o tym stanie rzeczy” oraz „Mówić, że to, co jest, nie jest, a to, co nie jest, jest, to fałsz, a mówić, że to, co jest, jest, a to, co nie jest, nie jest, to prawda”. Przytoczone sformułowania
wyrażają istotę tzw. klasycznej korespondencyjnej definicji prawdy, zgodnie z którą prawdziwość danego nośnika prawdy polega na jego
zgodności z rzeczywistością."

Dziękuję!

7 Odpowiedzi na “Prawda.”

 1. 1 guptak Pisze :

  aaha.. czyli jak cos jest, to jest. A skad sie wie, ze to jest? Jak sie nie wie, ze jest, a sie slyszy, ze jest, to nie mozna ocenic, czy to prawda, prawda? Bo kazdy widzi po swojemu. To co jest rzeczywistoscia? Gdzie jest prawda?
  Dlaczego? :< Bo nie ma bialego!!! :E Trzymaj sie Tusia! prawda jest jedna, Twoja wlasna!

 2. 2 guptak Pisze :

  zjadlo serduszko :p
  to buzi ;*

 3. 3 Dodo Pisze :

  Prawda! Sama prawda! Tylko prawda!

 4. 4 Vayson Pisze :

  Jeśli coś jest – przerobiono to na pornosa!
  Stąd można czerpać wiedzę na temat istnienia danych przedmiotów.

 5. 5 Tsushia Pisze :

  Kurde, juz jestem po egzaminie, moglam to powiedziec :C

 6. 6 Man Pisze :

  Prawda może być bardzo różnie pojmowania. Przykładowo dla ludzi żyjących w czasach przed kopernikowskim przewrotem, prawdą było to, że ziemia jest płaska. I to, że dopiero później udowodniono, że ich prawda nie była tak do końca prawdą, w ówczesnej epoce była pełnoprawną prawdą* wynikającą z zaawansowania nauki. Tak jak to, że teraz kulistość (w sumie eliptyczność) ziemi przyjmujemy za prawdę.
  *-Tak na prawdę (fajny zwrot ;p) współczesne pojęcie prawdy w zasadach myśli europejskiej wciąż znajduje się in statu nascendi, więc bardzo ciężko jest określić dokładne pojęcia: Czym jest prawda? Czy prawda dla jednej osoby jest prawdą dla innej? Czy da się określić prawdę absolutną i uniwersalną? Etc. Prawdę można też rozważać z różnych kątów: zgodność z rzeczywistością (tylko co znaczy rzeczywistość i co nią dokładnie jest, a co wydaje się nią być), zgodność z intelektem, zgodność z dowodami wskazującymi że coś jest takie, a nie inne.
  Już nie mówiąc o klasycznym paradoksie kłamcy, który w doskonały sposób znęca się nad naszym pojmowaniem „mówienia prawdy”.

 7. 7 Tsu Pisze :

  spoko spoko, juz zaliczone ;p

Napisz odpowiedź


 • RSS